Praca może być brudna i nieprzyjemna. Niekiedy może też stwarzać zagrożenie dla pracownika. Należy wówczas skorzystać z odpowiednich form ochrony. Kluczowy dla utrzymania bezpiecznego i komfortowego środowiska pracy jest przede wszystkim właściwy ubiór. Kiedy powinno się go zastosować oraz co ile należy się pracownikowi odzież robocza? Poniższy artykuł pomoże Ci to ustalić.
Kiedy pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież?
W pewnych branżach pracodawca winien jest dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie stosowną odzież. Jest to związane głównie z rodzajem wykonywanej pracy. Celem takiego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, podniesienie komfortu i wygody pracy bądź też wyróżnienie pracownika na tle klientów.
Sytuacje te regulowane są przez Kodeks Pracy. W związku z jego ustaleniami wyposażenie w stosowny ubiór konieczne jest wtedy, gdy:
– praca wykonywana jest w warunkach szczególnych, takich jak: hałas, pyły, gazy, smary itp., a także w sytuacjach, w których konieczna jest ochrona przed porażeniem prądem lub skaleczeniami. Należy wówczas chronić pracownika przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi;
– w trakcie wykonywania obowiązków odzież własna może ulec zniszczeniu bądź zabrudzeniu;
– obowiązuje strój galowy lub oficjalny;
– wynika to z wymagań technicznych, sanitarnych, bezpieczeństwa i higieny pracy, np. wtedy, kiedy praca wiąże się ze stałym kontaktem z żywnością lub produktami spożywczymi.
Kto jest właścicielem odzieży zakupionej przez pracodawcę?
Właścicielem odzieży roboczej zakupionej przez pracodawcę jest oczywiście pracodawca. W związku z tym po rozwiązaniu umowy pracownik powinien ją oddać prawowitemu właścicielowi. Jeśli natomiast dojdzie do jej zagubienia bądź też zniszczenia, które będzie miało miejsce z winy użytkownika, musi on ponieść za to odpowiedzialność materialną, uiszczając odpowiednią opłatę.
Powyższy stan rzeczy nakłada obowiązki również na pracodawcę. Otóż wymaga się od niego przeprowadzenia czynności dotyczących prania i konserwacji odzieży, a w razie gdy zachodzi taka potrzeba, również jej odkażenia, odpylenia bądź też naprawy. W przypadku, kiedy nie jest on w stanie wywiązać się z tego obowiązku, zobowiązany jest wypłacić pracownikowi odpowiedni ekwiwalent pieniężny.
Co ile należy się odzież robocza?
Wśród pracowników często pada pytanie o to, co ile należy się odzież robocza. Niestety kwestia ta jest dość zawiła. Nie regulują jej bowiem żadne przepisy. Być może jest to wynik tego, że poszczególne produkty różnią się pod względem jakości. To może przekładać się na ich wytrzymałość. Żywotność odzieży zależy też od rodzaju wykonywanych obowiązków.
Ostatecznie więc jest to kwestia indywidualnych ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Zazwyczaj podczas jej dogadywania pod wgląd bierze się warunki panujące na danym stanowisku. Niemniej, wszystkie decyzje powinny zostać zawarte w wewnętrznych przepisach zakładowych. Odzież robocza wymieniana jest zatem przede wszystkim wtedy, kiedy przestaje pełnić swoje zadanie.
Rodzaj odzieży ochronnej – kto o nim decyduje?
Na rynku spotkać można różnorodne warianty odzieży roboczej. Jest też wiele elementów odzieży, które na danym stanowisku okazują się potrzebne bądź też nie. Kto zatem decyduje o tym, jak ma wyglądać strój roboczy?
Tutaj ponownie ciężko odwołać się do przepisów. W związku z tym decyzję podejmuje pracodawca. Jego wybór nie może być jednak przypadkowy. Podczas zakupu odzieży roboczej musi on uwzględnić dane stanowisko i panujące na nim warunki. Zakupione produkty muszą być przede wszystkim dopasowane do szkodliwych czynników i ewentualnych zagrożeń. Przykładowo podczas wykonywania niektórych obowiązków wymagane są rękawice ochronne. Innym zaś razem koniecznością jest wyposażenie pracownika w buty z podeszwą odporną na kontakt z kwasami bądź też olejami.
Czy pracownik może korzystać z własnej odzieży roboczej?
Większość pracowników ma świadomość tego, że niekiedy odzież robocza jest po prostu niezbędna. Wówczas albo wymagają jej od pracodawcy, albo nabywają we własnym zakresie. Czy w takiej sytuacji pracodawca może pozwolić na to, aby jego kadra korzystała z własnej odzieży roboczej?
Tak, ale tylko wtedy, kiedy jest to możliwe na danym stanowisku i pod warunkiem, że pracownik wyrazi na to zgodę. Niemniej taka odzież nadal musi spełniać określone wymagania. Jej okres użytkowania nie może też przekraczać okresu zawartego w wewnętrznych normach.
Nie oznacza to jednak, że pracodawca uchylił się od swojego obowiązku. Kwestia organizacji odzieży roboczej należy do niego, dlatego też musi wypłacić za to pracownikowi odpowiedni ekwiwalent pieniężny. Jego wysokość zależy od aktualnych cen odzieży.
Wiesz już, kiedy należy się odzież robocza i co ile przysługuje. Możesz więc zacząć egzekwować swoje prawa i obowiązki. Jeśli jesteś pracodawcą bądź też pracownikiem zmuszonym do jej zakupu we własnym zakresie, to zajrzyj do naszego e-sklepu. Udostępniamy w nim zarówno tradycyjną odzież roboczą, jak i podstawowe elementy ochronne, które mogą przydać się podczas wykonywania czynności niosących za sobą pewne ryzyko. Z całą pewnością każdy więc znajdzie u nas coś dla siebie.