Blog firmy Mado

Co gasi gaśnica proszkowa? Wyjaśniamy

Gaśnice to jeden z podstawowych środków gaśniczych. Wynika to zapewne z ich wysokiej skuteczności. Podzielić je można na kilka rodzajów, z czego największą popularnością cieszy się gaśnica proszkowa. To właśnie na niej chcielibyśmy się dzisiaj skupić. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest oraz krótko opiszemy zasadę jej działania. Odpowiemy również na często zadawane pytanie, a mianowicie, co gasi gaśnica proszkowa.

Czym jest gaśnica proszkowa?

Gaśnica proszkowa składa się głównie z:

– cylindra – jest to zbiornik gaśnicy. Znajduje się w nim nabój w postaci środka gaśniczego, którym jest CO2 lub azot, a także proszek gaśniczy składający się zazwyczaj z węglanów bądź fosforanów sodu;

– zaworu oraz dźwigni – elementy te wypuszczają proszek gaśnicy pod ciśnieniem. 

Gaszenie pożaru za pomocą proszku sprawia, że miejsce, w którym znajdowało się źródło ognia, nie ulega zniszczeniu. Jest jednak nim oblepione. Ze względu na to, że środek ten może być szkodliwy dla zdrowia, nie należy dopuszczać do jego kontaktu ze skórą. Mogłoby to wywołać podrażnienia, alergie, a nawet poparzenia. Zaleca się, by jak najszybciej usunąć go z miejsca zdarzenia. Czynność ta należy do zadań straży pożarnej.

Gaśnice proszkowe są najpopularniejsze. Charakteryzują się bowiem dużą efektywnością i są stosunkowo tanie.

Jak korzystać z gaśnicy proszkowej?

Gaszenie pożaru ma być skuteczne i bezpieczne. Należy więc wiedzieć, jak korzystać z gaśnicy proszkowej. Na początek wyciągnij zawleczkę z zaworu. Następnie, trzymając gaśnicę w pozycji pionowej, skieruj ją na źródło ognia – najlepiej, abyś znajdował się przy tym w odległości 1 m od miejsca zdarzenia. Aby użyć środka gaśniczego, wystarczy już tylko nacisnąć dźwignię zaworu, czyli tzw. spust gaśnicy.

Pamiętaj jednak, że czynność, jaką jest tłumienie ognia, wymaga zachowania najwyższej ostrożności. Są również pewne zasady, które mogą wpłynąć na skuteczność działania. Po pierwsze, w miarę możliwości nie kieruj środka gaśniczego pod wiatr. W ten sposób może zostać rozproszony. Gaszenie rozpocznij też od podstawy płomienia.

Zasada działania gaśnicy proszkowej

Przy użyciu sprężonego gazu obojętnego (azot lub dwutlenek węgla) przez dyszę lub wężyk zakończony prądownicą wyrzucany jest proszek gaśniczy. Pokrywa on źródło ognia, odcinając dopływ tlenu do palącego się obiektu. Pożar tłumiony jest więc na sucho. Wokół palącego się materiału tworzona jest też warstwa izolacyjna.

Co gasi gaśnica proszkowa?

Gaśnica proszkowa to produkt uniwersalny. Ma bowiem bardzo szerokie zastosowanie i jest skuteczna zarówno przy małych, jak i większych źródłach ognia. Przyjmuje się, że jest w stanie ugasić pożar z grupy A, B i C, czyli zarówno ciała stałe, ciecz (w tym benzynę), jak i gazy.

Każda z tych grup obejmuje:

Grupa A – ciała stałe, takie jak guma, drewno, papier, metal, węgiel, słoma, tkaniny, tworzywa sztuczne;

Grupa B – ciała stałe i ciekłe, które mogą się topić. W tej kategorii znajdują się też materiały palne, takie jak tworzywa sztuczne, smoła czy benzyna, alkohol, lakiery;

Grupa C – palące się gazy, np. metan, acetylen, etan, wodór itp.

Co więcej, na każdej gaśnicy powinna znajdować się specjalna etykieta. Informuje ona o jej typie, wielkości, przeznaczeniu i sposobie użycia.

Czego nie można gasić gaśnicą proszkową?

Pomimo szerokiego zastosowania gaśnicy proszkowej, jest wiele sytuacji, w których absolutnie nie można z niej korzystać. Po pierwsze, są to pożary powierzchni delikatnych. W tym przypadku mógłby pojawić się problem z usunięciem pozostałego proszku – tym samym doszłoby do zniszczenia materiału. Kolejnym produktem, do którego gaśnica ta nie jest polecana, są urządzenia w ruchu. Tutaj również chodzi głównie o możliwość uszkodzenia. Proszek mógłby doprowadzić do zatarcia się niektórych elementów sprzętu, np. łożysk. Absolutnie nie można używać też gaśnicy proszkowej do palącego się tłuszczu i oleju w urządzeniach kuchennych oraz do gaszenia ludzi. Jak już wspominaliśmy, proszek działa drażniąco na skórę.

Gaśnica proszkowa – obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gaśnica proszkowa powinna być obowiązkowym wyposażeniem każdego kierowcy. Jej brak może więc zakończyć się mandatem. Obecnie kara ta wynosi nawet 500 zł. Nie warto więc zaniechać tego obowiązku, zwłaszcza że koszt takiej gaśnicy jest naprawdę niewielki. Jednocześnie pamiętaj o tym, aby sprawdzać jej ważność. Na każdej butli umieszczona jest data produkcji. Od niej należy odmierzyć okres 5 lat. Po ich upływie produkt należy wymienić na nowy.

Teraz wiesz już, czym jest gaśnica proszkowa, a także co gasi taki sprzęt. Wierzymy więc, że w razie konieczności z całą pewnością będziesz umieć prawidłowo z niej korzystać. Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia pożaru liczy się każda minuta. Jeśli więc jest taka możliwość, nie warto czekać do przyjazdu straży pożarnej. Nie dysponujesz odpowiednim środkiem gaśniczym lub Twojej gaśnicy właśnie skończyła się ważność? Zajrzyj więc do naszego e-sklepu. Znajdziesz w nim nie tylko gaśnice proszkowe, ale też wiele innych produktów, które mogą przydać się podczas tłumienia ognia.

Jak dobrać rękawice ochronne? Poznaj podstawowe rodzaje

Rękawice to element odzieży, którego zadaniem jest ochrona dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w trakcie wykonywania obowiązków. Wybór konkretnego modelu zależy od tego, jakim warunkom i zagrożeniom musisz stawić czoła. Dobrze dobrane będą bowiem gwarancją komfortowej i bezpiecznej pracy. Zastanawiasz się, jak wybrać rękawice ochronne? W tym artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje ochraniaczy i czym kierować się podczas zakupu.

Więcej

Jak znaleźć wygodne i lekkie buty robocze? Podpowiadamy

Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się niestety z pewnymi zagrożeniami. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko utraty życia i zdrowia, osoby pracujące w wybranych branżach zobowiązane są do noszenia odzieży BHP. Zaliczamy do niej również obuwie robocze. Dobre buty do pracy powinny nie tylko chronić przed uszkodzeniem stopę ich właściciela, ale być również wygodne i lekkie. Jak je znaleźć? Dokładnie na to pytanie odpowiemy w naszym artykule. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Więcej

Sprzęt ochrony osobistej – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy jest kluczową kwestią w każdej branży. Niektóre zawody, których praca wiąże się z pewnym ryzykiem, wymagają jednak dodatkowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć swoim pracownikom niezbędny sprzęt ochrony osobistej. Czym on jednak konkretnie jest? Jakie rodzaje takich sprzętów wyróżniamy? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do czytania!

Więcej

Jak wybrać spodnie robocze do pracy na magazynie? Podpowiadamy!

Praca magazyniera wcale nie należy do prostych. Przyjmowanie czy wydawanie towaru często wymaga od Ciebie wiele wysiłku. Dźwigając ciężkie paczki i pracując fizycznie, musisz zadbać o to, by Twoja odzież była komfortowa i umożliwiała Ci poprawne wypełnianie Twoich obowiązków. Zastanawiasz się nad tym, jakie spodnie robocze będą najlepsze do pracy na magazynie? Na co powinieneś zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby były strzałem w dziesiątkę? Czytaj dalej, a rozwiejemy Twoje wątpliwości na ten temat!

Więcej

Cover Image

Jakie spodnie robocze do pracy na budowie wybrać? Podpowiadamy!

Praca fizyczna na budowie nie należy do najłatwiejszych. Często jest wykonywana w trudnych warunkach, np. w skrajnie wysokiej lub niskiej temperaturze. Z tego powodu osoby pracujące w tym zawodzie muszą dbać o swoją wygodę podczas realizacji codziennych zadań. Profesjonalna, odpowiednio dopasowana odzież gwarantuje komfort, bezpieczeństwo, a także swobodę ruchów. Podstawowym elementem takiego ubioru są spodnie robocze do pracy na budowie. Zastanawiasz się, czym się kierować wybierając odzież dla pracownika? Wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę i przedstawiamy popularne modele, które spełnią oczekiwania każdego!

Więcej