Przy gaszeniu urządzeń elektrycznych należy zachować szczególną ostrożność. To dlatego, że niewłaściwe postępowanie może być bardzo niebezpieczne. Najważniejsze jest przede wszystkim użycie odpowiedniego środka gaśniczego, który decyduje również o skuteczności Twoich działań. Właśnie dlatego należy zadać sobie pytanie, jaka gaśnica będzie odpowiednia do gaszenia urządzeń elektrycznych. Odpowiemy na nie w poniższym wpisie.

Sposób postępowania przy gaszeniu urządzeń elektrycznych

Gaszenie urządzeń elektrycznych nie jest łatwe, chociażby ze względu na to, że jest to bardzo niebezpieczne. Istnieje przede wszystkim ryzyko porażenia prądem. Dlatego też warto wiedzieć, jak postępować w razie pojawienia się takiego zagrożenia.

Na początek należy zadbać o to, aby odłączyć urządzenia z prądu. W praktyce jednak okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe. Wówczas bezpieczniej jest odłączyć po prostu zasilanie instalacji elektrycznej. Zrobisz to za pomocą bezpiecznika lub wyłącznika nadprądowego, który znajduje się w skrzynce rozdzielczej.

Po wykonaniu tej czynności nie czekaj na przybycie służb ratunkowych – jeśli masz taką możliwość, to od razu przystąp do samodzielnego gaszenia pożaru. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego czas ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.

Dlaczego urządzeń elektrycznych nie można gasić wodą?

Pierwsza myśl, jaka zazwyczaj przychodzi nam do głowy, to zgaszenie ognia wodą. Niestety w przypadku urządzeń elektrycznych jest to rażący błąd, który może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Pamiętaj bowiem o tym, że woda bardzo dobrze przewodzi prąd. Co za tym idzie, podczas gaszenia tym środkiem gaśniczym mogłoby dojść do porażenia. Jednocześnie niewskazane jest także użycie nieprawidłowej gaśnicy. Najprawdopodobniej efekt byłby odwrotny do zamierzonego, czyli zamiast gasić pożar, jeszcze bardziej byś go rozprzestrzenił.

Rodzaje gaśnic

Chcąc znać odpowiedź na pytanie o to, jaka gaśnica powinna być użyta do urządzeń elektrycznych, powinieneś zapoznać się z podziałem środków gaśniczych i ich krótką specyfikacją. Pozwoli Ci to zrozumieć działanie każdego produktu i pokrótce przybliży jego zastosowanie.

Otóż wyróżniamy następujące rodzaje gaśnic:

– proszkowa – środkiem gaśniczym jest w tym wypadku proszek wyrzucany na zewnątrz za pomocą sprężonego gazu. Topi się on i pieni, odcinając dopływ tlenu. Tym sposobem zachodzi reakcja antykatalizy, której efektem jest przerwanie reakcji spalania. Gaśnica proszkowa charakteryzuje się wysoką efektywnością. Swoje zastosowanie znajduje przy gaszeniu ciał stałych, cieczy i gazów;

pianowa – wykazuje działanie podobne do gaśnicy proszkowej. W tym wypadku na zewnątrz wyrzucana jest jednak piana. Odizolowuje ogień od dostępu do tlenu, a jednocześnie zwilża przedmioty zawartą w niej wodą. Umożliwia to gaszenie ciał stałych, produktów żywnościowych, cieszy palnych i materiałów topiących się;

śniegowa – zawiera skroplony dwutlenek węgla. Po jej uruchomieniu powstaje gaz pod ciśnieniem, który następnie rozpręża się, osiągając przy tym temperaturę -78°C. Tym sposobem na powierzchni gaszonych obiektów powstaje warstwa suchego lodu. Odcina ona dopływ tlenu i znacznie obniża temperaturę. Gaśnicą śniegową gasi się urządzenia pod napięciem, ciecz, materiały topiące się i gazy. Pamiętaj jednak, że rozwiązanie to nie sprawdza się zbyt dobrze na zewnątrz, ponieważ czynniki atmosferyczne zmniejszają jego skuteczność;

wodna-mgłowa – środkiem gaśniczym jest woda demineralizowana, wyrzucana za pomocą sprężonego gazu. Odcina dostęp powietrza i obniża temperaturę palącego się ciała. Gaśnica wodna-mgłowa wykorzystywana jest do gaszenia palącej się na człowieku odzieży, papieru i urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem do 1000 V;

halonowa – gaśnica, w której środkiem gaśniczym są halony, wyrzucane za pomocą sprężonego azotu albo pod ciśnieniem własnych par – obecnie ze względów ekologicznych zastąpiono je jednak środkiem gaśniczym FE-36. Zawarta w gaśnicy ciecz ma niską temperaturę parowania. W związku z tym w trakcie gaszenia tworzą się gazy, pomagające gasić płomienie poprzez dezaktywację wolnych rodników w płomieniu. Gaśnic halonowych używa się w przypadku urządzeń elektrycznych i elektronicznych, cieczy i materiałów topiących się, a także gazów.

Jaka gaśnica do urządzeń elektrycznych?

Przychodzi czas, aby odpowiedzieć na pytanie o to, jakiej gaśnicy powinieneś użyć do gaszenia urządzeń elektrycznych. Na początek dowiedz się, z jak dużym napięciem masz do czynienia. Okazuje się, że ma to bardzo duże znaczenie, gdyż w przypadku urządzeń pod wysokim napięciem od 18 do 24 kV koniecznością staje się skorzystanie z gaśnicy elektrycznej.

W pozostałych sytuacjach natomiast do tego typu pożarów stosuje się gaśnice proszkowe lub śniegowe. Niekiedy dopuszcza się również wersje mgłowe lub halonowe. Absolutnie nie zaleca się natomiast korzystania ze środków płynowych i pianowych, gdyż tak jak woda, dobrze przewodzą prąd. Wyjątkiem są te, na których etykiecie znajduje się informacja producenta, że dany produkt przeznaczony jest do gaszenia urządzeń pod napięciem elektrycznym do 1000 V.

Gaśnica a rodzaj sprzętu

Przy pożarze duże znaczenie może mieć również rodzaj gaszonego obiektu. Tym sposobem:

– przy gaszeniu elektroniki – najlepsze są gaśnice halonowe, mgłowe lub śniegowe,

– przy gaszeniu rozdzielni elektrycznych, skrzynek z bezpiecznikami i transformatorów – lepszym wyborem będzie gaśnica śniegowa.

Nadal pamiętaj jednak, aby dostosować środek gaśniczy do wysokości napięcia. 

Niektóre z wymienionych w tym artykule środków gaśniczych posiadamy w ofercie naszego e-sklepu – zapoznaj się więc z jego asortymentem i dobierz produkty odpowiadające Twoim potrzebom.