Robocze obuwie jest ważnym elementem stroju każdego pracownika, którego zawód tego wymaga. Zakup takich butów może się jednak okazać nie lada wyzwaniem, ponieważ wybór jest ogromny. Przede wszystkim jednak muszą one być w pełni funkcjonalne i jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Przed zakupem warto jednak dogłębnie zapoznać się z tematem, rodzajami butów i ich cechami. Odpowiednie obuwie powinno spełniać kilka podstawowych zasad, aby zapewnić użytkownikowi jak najlepszą jakość pracy. Czym więc kierować się przy wyborze dobrych oddychających butów roboczych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule!
Cechy dobrych roboczych butów
Na początek warto przyjrzeć się bliżej kluczowej kwestii przy wyborze odpowiedniego obuwia roboczego. Ważne, aby wybrane buty zapewniały bezpieczeństwo i komfort pracy. Nie powinny one w żaden sposób przeszkadzać ani wywoływać dyskomfortu związanego z ich użytkowaniem. Powinny za to być wykonane z dobrych jakościowo materiałów, które odprowadzą wilgoć i nie narażą ich użytkownika na nieprzyjemne skutki. Z tego powodu buty oddychające najczęściej wyposażone są w specjalne wcięcia lub wkładki nylonowe, które idealnie sprawdzą się w tym celu. Obuwie tego typu szczególnie wskazane jest do używania latem. Wtedy, z powodu upalnej pogody, prawdopodobieństwo spocenia się i opuchnięcia stopy jest o wiele większe, niż podczas pozostałych pór roku. Co więcej, buty oddychające mogą również charakteryzować się wodoodpornością, co również wzmaga komfort i bezpieczeństwo. Dobre obuwie powinno odznaczać się wygodą i wytrzymałością. Ważne, aby buty stworzone były z materiałów, które odpowiednio zachowają się w trudnych warunkach i wytrzymają długie godziny pracy. Jest to kwestia kluczowa i nie może zostać pominięta. Mogłoby to skutkować zakupieniem słabo wykonanych produktów, które zawiodłyby użytkownika i nie sprostały jego oczekiwaniom.
Dopasowanie rozmiaru butów do stopy
Aby w pełni docenić właściwości i cechy odpowiednich butów roboczych ważną kwestią jest dobór właściwego rozmiaru. Komfort użytkowania butów o zbyt małym rozmiarze może pozostawiać wiele do życzenia. Za to w przypadku zbyt dużego rozmiaru obuwia w stosunku do stopy, również łatwo można pożałować wyboru. Najlepiej, żeby wielkość buta była nie większa niż o pół rozmiaru od długości stopy. Wtedy można mieć pewność, że buty będą idealne pasować na swojego użytkownika. Kluczowym elementem jest natomiast odpowiednio mocne sznurowanie. Nie można jednak wiązać butów zbyt ciasno, gdyż to również może mieć nieciekawe konsekwencje. Warto po prostu zachować umiar i poprawić wiązanie w razie wystąpienia takiej konieczności.
Rodzaj obuwia a wykonywany zawód
Wybranie odpowiedniego rozmiaru buta to nie wszystko. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na wykonywaną profesję, do której zamierza się użyć konkretnego obuwia. Źle dobrane do zawodu buty mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na wykonywaną pracę, ale też spowolnić jej przebieg i pozostawić niezbyt przyjemne skutki na stopach. Często też wybiera się buty w zależności od pory roku. Te na lato zdecydowanie będą potrzebować przewiewu. W zimę zaś lepiej wybrać coś solidnego, zabudowanego i najlepiej nieprzepuszczającego zimna. Należy zatem zadać sobie kilka następujących pytań: Do czego potrzebujesz tych butów? W jakich warunkach będą musiały się sprawdzić? Na lato, czy na zimę? Czy powinny być wodoodporne? A może lekkie i praktyczne? Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji i celu, do jakiego będą przeznaczone.
Skutki złego wyboru butów
W przypadku wielu godzin pracy potrzeba obuwia, które ochroni przed wszelkimi zewnętrznymi niedogodnościami. Musi ono zatem być wytrzymałe, wygodne i co najważniejsze bezpieczne. W wielu przypadkach jednak ludzie dokonują złych wyborów i kupują buty tanie, a zarazem słabo wykonane. Tym gorzej, jeśli w dodatku nie są one przeznaczone do tego, do czego ktoś zamierza je użyć. Oczywiście niekoniecznie wszystkie tanie buty są wadliwe. Nieodpowiednio dobrane jednak mogą stwarzać wiele negatywnych skutków. To z kolei może mieć wpływ na wygodę pracy. Po kilkugodzinnej zmianie źle dobrane buty mogą głośno dawać o sobie znać w postaci dyskomfortu, bólu, a nawet otarć i ran. Nieodpowiednie do pogody obuwie również może mieć nieciekawe skutki. Zabudowane i ciepłe buty zdecydowanie nie sprawdzą się latem. Taki wybór może skończyć się nadmiernym poceniem stóp. W odwrotnym zaś przypadku, gdy to zimą wybierze się zbyt przewiewne obuwie, stopy mogą zmarznąć. Wszystkie te sytuacje mogą wywoływać niepotrzebny dyskomfort, który znacznie wpłynie na jakość wykonywanej pracy i pogorszy samopoczucie pracownika.
Rodzaje dobrych oddychających butów roboczych
Będąc już zaznajomionym z cechami, którymi powinny odznaczać się dobre, ale też oddychające buty robocze, można przejść do kwestii ich rodzajów. Obuwia roboczego jest niezliczona ilość, jednak tutaj skupimy się na tych najbardziej znanych i preferowanych przez pracowników modelach. Pierwszym idealnym przykładem są sandały. Spokojnie nadają się do pracy w cieplejsze dni dzięki swoim wycięciom i praktycznej budowie. Są lekkie, komfortowe i wygodne, dzięki czemu nie przeszkadzają w pracy. Nie są one jednak zabudowane, więc nie mogą zapewnić całkowitej ochrony. Jako kolejne warto wspomnieć półbuty. Spełniają one bowiem zasady bhp o wiele lepiej niż sandały. Chronią całą powierzchnię stóp i są odpowiednio zabudowane.
Co świadczy o jakości dobrych oddychających roboczych butów?
Aby mieć pewność co do jakości wybranych butów roboczych warto zapoznać się z terminem certyfikatu EN ISO 20345 oraz z oznaczeniami takimi jak S1P i S3. Buty ochronne posiadające ten certyfikat są pewnym wyborem, który zabezpieczy stopy podczas pracy. Nie tylko porządnie chronią przed urazami, ale często wyposażone są również w funkcję antypoślizgową. Oznaczenia S1P oraz S3 informują, iż obuwie jest wzmocnione i odporne na przebicia, a nawet zewnętrzne substancje takie jak olej czy benzyna. Ważne zatem, aby zwracać uwagę na te kwestie przed dokonaniem wyboru i zakupem, by później móc cieszyć się dobrej jakości produktem.