Czapka przeciwuderzeniowa

Czapki przeciwuderzeniowe znane są również pod nazwą czapek antyskalpowych. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona głowy pracownika przez uderzeniem z boku bądź z góry. Zarówno czapki przeciwuderzeniowe, jak i hełmy ochronne bardzo często stanowią element odzieży roboczej, dzięki któremu pracownik nie poniósł obrażeń, przez które mógłby nawet stracić życie. W wielu branżach czapka przeciwuderzeniowa stanowi podstawowy i obowiązkowy element stroju roboczego.

Jakie wymogi musi spełniać czapka przeciwuderzeniowa?

Czapki przeciwuderzeniowe wyglądem nie różnią się znacząco od zwykłych zimowych i letnich czapek. Jednak aby zostały dopuszczone do obrotu jako czapki przeciwuderzeniowe, muszą spełnić wymagania normy EN 812. Ten rodzaj ochronnego nakrycia głowy powinien być wzmocniony za pomocą tworzywa ABS, a w jego wnętrzu powinna znajdować się wkładka z gąbki, dzięki której uderzenia są amortyzowane.

Ochrona głowy jest niezbędnym elementem BHP na miejscu pracy, zwłaszcza tam gdzie wykonywane są prace przy wystających elementach, bądź kiedy pracownicy narażeni są na spadające przedmioty. Zgodnie z zasadami BHP, czapki przeciwuderzeniowe stosuje się wszędzie tam, gdzie hełmy nie muszą być wykorzystywane. Czapki są o wiele wygodniejsze dla pracowników, więc mogą być stosowane zamiast hełmów ochronnych w miejscach, gdzie ryzyko urazu głowy nie jest tak wysokie.

Czapki przeciwuderzeniowe letnie wyglądają jak klasyczna czapka z daszkiem, często stosowana nie tylko do ochrony głowy, ale również oczu. Daszek stanowi ochronę przed osypującym się z góry piachem bądź innymi elementami, które mogą dostać się do oczu. Ten rodzaj czapek przeciwuderzeniowych dodatkowo zapewnia wentylację głowy, dzięki czemu skóra głowy oddycha i mniej się poci.

Czapki przeciwuderzeniowe w zasadach BHP określone są mianem kasku lekkiego. Aby zostały dopuszczone do obrotu, muszą spełniać normę EN 812, mieć wzmocnione tworzywem wnętrze, oraz gąbczastą wkładkę amortyzującą. Dzięki tym elementom czapka antyskalpowa stanowi doskonały element ochronny głowy w miejscach, gdzie pracownik nie jest narażony w dużym stopniu na urazy głowy.

< Wróć