Obuwie szpitalne

Obuwie operacyjne to specjalistyczne obuwie zaprojektowane z myślą o lekarzach i pracownikach służb medycznych. Ze względu na swoją specyfikę może być wykorzystywane na blokach operacyjnych.

W tym szczególnym miejscu wymagane jest bowiem zachowanie całkowitej sterylności, dzięki czemu można skutecznie zapobiec niebezpiecznym dla zdrowia i życia operowanych pacjentów zakażeniom. Warunki panujące na salach operacyjnych muszą gwarantować maksymalną izolację od wszelkich źródeł infekcji. Tylko poprzez wyjałowienie pomieszczenia oraz wszystkich narzędzi i rzeczy, które się w nim znajdują, możliwe jest niedopuszczenie drobnoustrojów do otwartych ran. Wszystkie sprzęty będące na wyposażeniu sal operacyjnych są regularnie myte i wyjaławiane. Lekarze oraz pielęgniarki przeprowadzający zabiegi chirurgiczne muszą mieć dokładnie umyte i zdezynfekowane dłonie, a dodatkowo nosić jałowe rękawiczki, fartuchy, osłony na włosy, maseczki ochronne i przyłbice. Te niezwykle surowe wymagania dotyczące czystości, sterylności, wentylacji, a nawet powierzchni sali operacyjnej mają na celu zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa dla operowanych pacjentów. 

Czym charakteryzuje się obuwie operacyjne?

Obuwie operacyjne jest przeznaczone dla lekarzy i personelu medycznego. Zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać maksymalny komfort i wygodę, co jest w tej profesji niezwykle istotne, ponieważ lekarze spędzają wiele godzin w pozycji stojącej, która bardzo obciąża stopy. Wkładki takich butów są wyprofilowane tak, aby zapewniać stopom maksymalne podparcie. Ich idealne dopasowanie do anatomicznego kształtu stopy sprawia, że nawet wielogodzinna praca na nogach nie jest uciążliwa. Obuwie operacyjne jest lekkie, elastyczne i wodoszczelne.

Kolejna istotna cecha obuwia operacyjnego to materiał, z jakiego jest wyprodukowane. Tego rodzaju buty powstają ze specjalnego rodzaju gumy, która nadaje się do częstego mycia, dezynfekcji i sterylizacji w autoklawie. Dzięki temu są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości.

Gdzie stosuje się obuwie operacyjne?

Obuwie operacyjne jest zaprojektowane z myślą o lekarzach oraz pracownikach służb medycznych, jednak znajduje zastosowanie także poza murami szpitali i przychodni. Sprawdza się we wszystkich miejscach, gdzie pracownicy mają styczność z odpadami biologicznymi, krwią oraz innymi płynami ustrojowymi. Tego rodzaju obuwie to idealna propozycja dla pracowników zatrudnionych w miejscach, gdzie podczas wykonywania obowiązków służbowych wymagane jest zachowanie najwyższej czystości. Jest więc wykorzystywane przez pracowników weterynarii, w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, gastronomii, hotelarstwie i przemyśle farmaceutycznym. 

< Wróć