Odzież ochronna

Podejmując pracę w zakładzie produkcyjnym lub warsztacie, pracownik zazwyczaj otrzymuje komplet ubrań przeznaczonych do wykorzystania na danym stanowisku. Nie jest to odzież przypadkowa, gdyż jej rodzaj i cechy określają przepisy BHP. W szczególnych warunkach nakładają one na pracodawcę obowiązek zapewnienia podwładnemu tzw. odzieży ochronnej. Czym się ona wyróżnia i kiedy należy ją stosować?

Odzież ochronna i robocza – rola w ochronie pracownika?

Przepisy BHP zawierają szereg ustaleń, zaleceń i obowiązków, których celem wprowadzenia jest zapewnienie jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunków pracy na danym stanowisku. Szczególny nacisk na bezpieczeństwo kładzie się też dlatego, że w wielu sytuacjach wykonywane zadania stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracownika. Inne – takie jak praca przy głośnych maszynach czy w kontakcie z substancjami chemicznymi – narażają go na częściową utratę słuchu, wzroku czy inny uszczerbek na zdrowiu.

Przepisy odróżniają odzież ochroną od roboczej. Pierwsza pełni znacznie ważniejszą rolę, gdyż nie tylko chroni odzież czy ciało przed zabrudzeniem. Jej zadaniem jest też maksymalne izolowanie organizmu pracownika przed szkodliwymi czynnikami, które mogłyby przyczyniać się do pogorszenia jego stanu zdrowia. Dlatego stosowanie odzieży ochronnej jest niezbędne wszędzie tam, gdzie takie ryzyko występuje.

Odzież ochronna – co o niej mówi prawo?

Sytuacje, w których jest niezbędne stosowanie odzieży ochronnej, określa prawo. Zasady znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Zgodnie z nim obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi ubioru (spodni, kurtki lub bluzy, kombinezonu czy fartucha, a także obuwia i rękawic) oraz środków ochrony osobistej (ochronników słuchu, maski przeciwpyłowej, kasku lub czapki przeciwuderzeniowej czy okularów). Warunki, w których konieczne jest noszenie odzieży ochronnej, to między innymi:

- zmienne warunki pogodowe – wymagana jest ochrona przed deszczem, chłodem i zimnem (praca w chłodniach),
- wysokie temperatury i otwarty ogień (spawanie, praca przy piecach, kotłach wysokotemperaturowych),
- ograniczona widoczność (odzież odblaskowa do pracy na drogach czy placach budowy),
- skażenie środkami chemicznymi i biologicznymi,
- elektryczność – ochrona przed porażeniem prądem,
- rozpylone środki chemiczne i pyły – praca w stolarniach, lakierniach itp.,
- warunki specjalne – gdy wymagana jest ochrona przed ostrymi narzędziami i maszynami, upadającymi przedmiotami itp.

Zastosowanie odzieży ochronnej jest też narzucone przepisami z dziedziny prawa pracy. Zgodnie z art. 237(6) Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatną odzież ochronną i środki ochrony osobistej niezbędne na jego stanowisku pracy.

< Wróć