Przepisy prawa w Polsce są dość restrykcyjne, jeżeli chodzi o zasady BHP. Nie bez powodu. Regulują one normy postępowania, maksymalizując bezpieczeństwo pracowników.

Najważniejsze zakazy, nakazy, ostrzeżenia i informacje przekazywane są na tabliczkach montowanych w zakładach pracy, ale też w przestrzeniach publicznych. Dzięki temu, że są one wykonane z odpornego tworzywa PCV, mogą być umieszczane zarówno w środku, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Tabliczki z oznakowaniem BHP cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i nie blakną pod wpływem czasu i promieniowania UV. Mogą w prosty sposób przekazać nieraz kluczowe dla zdrowia i życia pracowników informacje. Wyznaczają drogi ewakuacyjne, przypominają o obowiązku noszenia okularów protekcyjnych czy informują o niebezpieczeństwie związanym z możliwością poparzenia, czy uszkodzenia ciała albo o zakazie wprowadzania zwierząt na teren zakładu pracy. Są niezastąpione w zespołach wielojęzycznych, ponieważ kształty na nich przedstawione są standaryzowane przez przepisy prawa Unii Europejskiej i ogólnie zrozumiałe.

Gdzie prawidłowo zainstalować oznakowanie BHP?

Oznakowanie BHP należy umieszczać wszędzie tam, gdzie wymaga tego sytuacja, w obszarach produkcyjnych, w których występuje duże narażenie na konkretne niebezpieczeństwo. Tabliczka powinna przedstawiać rodzaj ryzyka związanego z wykonywaniem danej czynności lub przebywaniem w oznakowanym pomieszczeniu. Warto znaki powtarzać. Standardowo oznakowanie powinno być umieszczone w dobrze widocznym miejscu na wysokości wzroku i być wykonane z materiałów, które nie będą wpływały na prawidłową czytelność obrazów umieszczonych na tabliczkach.

Oznakowanie BHP jest niezaprzeczalnym standardem dla bezpiecznego środowiska pracy. Powinno być dostępne wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zakomunikowania prostego przekazu i nie zależy tylko od naszej dobrej woli. Jest wymagane przez przepisy prawa, a jego nieprzestrzeganie może wiązać się z karą grzywny.

< Wróć