Zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy jest kluczową kwestią w każdej branży. Niektóre zawody, których praca wiąże się z pewnym ryzykiem, wymagają jednak dodatkowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć swoim pracownikom niezbędny sprzęt ochrony osobistej. Czym on jednak konkretnie jest? Jakie rodzaje takich sprzętów wyróżniamy? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do czytania!
Sprzęt lub też środki ochrony osobistej mają na celu zapewnić podstawowe bezpieczeństwo każdemu pracownikowi na stanowisku pracy. Stosuje się je zwłaszcza w przypadku takich branż jak budownictwo, przemysł, produkcja itp. Do środków ochrony osobistej zaliczamy każdy sprzęt, który może być używany lub noszony jako zabezpieczenie przed czynnikami szkodliwymi bądź niebezpiecznymi, jak na przykład substancje żrące czy opary chemiczne, a nawet kawałki gruzu, które mogą spaść na głowę w czasie budowy. Zdecydowanie należy jednak rozróżnić sprzęt ochrony osobistej od zwyczajnej odzieży roboczej oraz środków do samoobrony. Przedmioty używane przez sportowców, policjantów, wojskowych czy medyków także nie należą do tej kategorii.
Wiesz już, co na pewno nie jest sprzętem do ochrony osobistej. Co konkretnie zatem można zaliczyć do tej grupy? Tak naprawdę takich środków jest bardzo wiele. Wszystkie można podzielić według następujących kategorii:
Ochrona rąk i stóp jest bardzo ważna. Nie ma znaczenia, czy mówimy o samej kończynie, czy skórze. Do tej grupy zaliczamy wszelkie rękawice ochronne, ochraniacze stóp czy specjalne obuwie ochronne.
Głowa to jedna z najbardziej istotnych części ciała – w końcu to w czaszce ukrywa się mózg oraz główne narządy odpowiedzialne za zmysły – słuchu, wzroku oraz oczywiście smaku. Uszkodzenie głowy może więc skutkować poważnymi konsekwencjami. Dlatego też jednym ze sprzętów ochrony osobistej jest kask.
W niektórych branżach pracownicy muszą chronić swoje całe ciało. Spawacz czy technik elektroradiolog powinien zakładać specjalną odzież – na przykład fartuch wykonany z materiałów odpornych na promieniowanie.
Do tej grupy zaliczymy wszelkiego rodzaju gogle, okulary ochronne oraz maski i przyłbice spawalnicze. W końcu ochrona wzroku jest najważniejsza. Uraz oka może skończyć się nawet jego utratą lub ślepotą, a w konsekwencji – niezdolnością do wykonywania pracy.
Praca przy bardzo głośnych maszynach może powodować problemy ze słuchem. Dlatego do środków ochrony osobistej zaliczamy również nauszniki, hełmy oraz specjalne wkładki przeciwhałasowe.
Środki, które mają na celu ochronę układu oddechowego to na przykład maski oraz filtry. Ograniczają one dostęp szkodliwych pyłów i oparów do płuc pracownika.
Praca na wysokościach to wyzwanie dla naprawdę odważnych. Sam hart ducha jednak nie wystarczy. Konieczne będzie również użycie sprzętów ochronnych, takich jak pasy bezpieczeństwa, linki podtrzymujące, szelki oraz amortyzatory.
Na niektórych stanowiskach pracy istnieje czasem potrzeba ochrony całego ciała. Do tego celu posłużą na przykład kombinezony gazoszczelne.
Jak się okazuje, kwestia środków ochrony osobistej jest regulowana przez polskie prawo pracy. Wedle przepisów pracodawca ma obowiązek ocenić ryzyko wynikające z pracy na danym stanowisku. Koniecznie musi również poinformować o nim swojego pracownika oraz zapewnić mu odpowiedni sprzęt ochrony osobistej. Pracownik musi zaś korzystać z wydanych mu sprzętów zgodnie z zaleceniami pracodawcy. Nieprzestrzeganie powyższych przepisów może zaś wiązać się z surowymi konsekwencjami w postaci kary porządkowej lub grzywny. Nie warto więc chyba kombinować i lepiej zastosować się do przepisów obowiązującego nas wszystkich prawa – przede wszystkim dla bezpieczeństwa, ale również uniknięcia kary.
Środki ochrony osobistej są niezbędne w sytuacji, gdy nie da się w żaden sposób wyeliminować zagrożenia wynikającego z warunków, w których dane zajęcie musi być wykonywane. To, jaki sprzęt ochronny zostanie wykorzystany w danym przedsiębiorstwie, zależy od oceny ryzyka dokonanej przez właściciela. To właśnie pracodawca ma decydujący głos w sprawie wdrożenia konkretnych środków ochronnych. Z pewnością powinny być one jednak dopasowane do konkretnej branży – na przykład na budowie niezbędne są kaski, rękawice ochronne, nauszniki, gogle oraz obuwie ochronne.
Wybór właściwego sprzętu ochrony osobistej nie jest wcale takim prostym zadaniem. Miejsce, w którym kupisz potrzebne środki, również nie powinno być przypadkowe. W obu kwestiach najlepiej będzie zaufać profesjonaliście – i właśnie z tego powodu zapraszamy Cię do skorzystania z oferty naszego sklepu! Znajdziesz tu wszystko, co może być Ci potrzebne do zapewniania bezpieczeństwa swoim pracownikom. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości gorąco zachęcamy Cię do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy z pewnością udzielą Ci właściwej porady. Zapraszamy na zakupy!
Wróć