Cover Image

Dobre i sprawdzone środki czystości BHP - dlaczego warto w nie inwestować?

Produktywność pracowników jest uzależniona również od warunków, w jakich realizują oni powierzone im zadania. Nawet niepozorna pasta BHP do mycia rąk może w dłuższej perspektywie obniżyć jakość pracy, a źle dobrany preparat do mycia podłóg podnieść ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy.

Kilka słów na temat środków czystości BHP

Kategoria środki czystości BHP obejmuje produkty do higieny oraz preparaty do dezynfekcji i utrzymania czystości. Są to zatem specjalistyczne preparaty (jak pasty, żele, czy mydła w płynie) przeznaczone do usuwania ze skóry dłoni trudnych zabrudzeń, takich jak farby, oleje, lakiery czy sadzy. Wymagają one użycia środków zawierających substancje ścierające, które skutecznie usuną zabrudzenia, a jednocześnie nie podrażnią skóry. Natomiast do usuwania silnych zabrudzeń z powierzchni podłóg czy ścian służą skoncentrowane preparaty, zwane potocznie profesjonalną chemią. Kupując środki czystości BHP, należy uwzględnić specyfikę pracy i dobrać rozwiązania odpowiednie do związanych z nią zabrudzeń. Pracodawca powinien postawić na bezpieczne i wydajne preparaty wysokiej jakości. Taki zakup to inwestycja w zdrowie i komfort zatrudnionych, co zdecydowanie wpływa na wydajność oraz satysfakcję z pracy.

Jakość środków czystości BHP a wydajność pracy

Artykuł 15 Kodeksu Pracy stanowi, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z kolei artykuł 233 wskazuje, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej. Dbałość o odpowiednie warunki pracy nie powinna wynikać jedynie z przepisów obowiązującego prawa. Czyste ręce to synonim uczciwości, a w praktyce – znacznie ułatwienie w wykonywaniu zadań wymagających precyzyjnych ruchów. Obsługa klienta także jest bardziej efektywna, gdy pracownik czuje się komfortowo i nie naraża jego własności (np. sprzętu lub samochodu przywiezionego do naprawy) na zabrudzenia. Brak podstawowych środków czystości może przyczyniać się do frustracji, a w konsekwencji – obniżenia koncentracji. W dłuższej perspektywie może prowadzić to do wypadków. Na co dzień nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest utrzymanie czystości w zakładzie pracy. Niewłaściwy dobór środków do mycia może skutkować np. śliską podłogą. Jeśli preparaty do mycia nie są skuteczne, plamy oleju czy smaru mogą stanowić zagrożenie, powodować przestoje w pracy lub zaburzać swobodną komunikację pracowników.

Wróć